Hobby

Astroskopia - stargazing

Dlaczego "astroskopia" a nie  "astronomia"?

Astronomia to zbitek greckich słów astron (‘gwiazda’) + nómos (prawo).

Czyli nauka badająca prawa rządzące gwiazdami (czytaj - wszechświatem).

Żeby astronomia - choćby amatorska mogła się nazywać astronomią to powinna się opierać o systematyczne,  zaplanowane i w jakiś sposób zarejestrowane obserwacje. U mnie to bardziej proste "gapienie sie w niebo" z doskoku -  w języku angielskim nazywane ładnie słowem "Stagazing", ujmując to tak "poważnie" to z greki zastosować można słowa  "astron" i "skopein" (patrzeć) - wychodzi jak nic astroskopia  (analogicznie do np. gastroskopii :)).

Jak zwał tak zwał, dla mnie to naprawdę wspaniała zabawa.

Tutaj staram się zebrać nieco przydatnych informacji w w/w temacie, większość stanowi wybór z moich własnych  wypowiedzi na różnych forach tematycznych - szkoda żeby się zmarnowały ;)

Od razu zaznaczam, że  generalnie  nie lubię się bezmyslnie wymądrzać rzucając zasłyszane gdzieś frazesy a w konsekwencji robić z siebie błazna, informacje które posiadam i zamieszczam starałem się zweryfikować w kilku rzetelnych źródłach i zawsze jestem otwarty na uwagi. Innymi słowy staram się by moi goście nie znaleźli  tu "mądrości jednej książki" :)

Sporo jest tu też moich - czasem nieco kontrowersyjnych - poglądów, wynikających jednak z wielu lat osobistych doświadczeń i najczęściej wielokrotnie już zweryfikowanych z całkiem "naukowym" podejściem.